Serwis ten wykorzystuje pliki cookies w celu świadczenia usług na najwyższym poziomie. Pliki będą umieszczane na Państwa urządzeniu. W każdy momencie mogą Państwo zmienić ustawienia Państwa przeglądarki. Korzystanie z niniejszej witryny oznacza akceptację postanowień zawartych w Polityce prywatności
   ZAMKNIJ

Z przyrodą za pan brat – edukacja ekologiczna

 SATURNIANIE Z WIZYTĄ W STARYM ZOO

 Saturnianie korzystając z pięknej pogody wybrali się do Starego ZOO.


Wenusjanie sadzą pomidory w ogródku przedszkolnym.


DZIEN ZIEMI W STRZESZYNKU – 23.04.2018.

„O ziemię dbamy bo ją kochamy”..

Pod takim hasłem przedszkolaki udały się na wycieczkę do Strzeszynka. Był  marsz z transparentem , obserwowanie przyrody, zabawy na placu zabaw, również rozmowy jak zachowywać  się w lesie i nie pozostawiać śmieci … słowem pouczająca lekcja ekologii.

 


„JOGURTOWO – BO TO ZDROWO” – WARSZTATY KULINARNE U SATURNIAN 

Przedszkolaki doskonale znają świat smaków owoców, ale dzisiaj postanowili wykorzystać je inaczej niż zawsze… Obierali, kroili i tworzyli zdrowy, pełen witamin – owocowy jogurt. Pychota!!!


ZAJĘCIA KULINARNE W GRUPIE WENUSJAN 

Dzisiaj dzieci z grupy Wenusjan w ramach zajęć kulinarnych przygotowały wyśmienite desery owocowe, które wszystkim bardzo smakowały!


ZIEMIANIE PRZYGOTOWUJA KOKTAJL OWOCOWY – 11.04.2018

Dzisiaj maluszki przygotowały zdrowy, pełny witamin koktajl owocowy.


DZIEŃ WODY – 22.03.2018

22 marca dzieci z Przedszkola Galileo obchodziły Światowy Dzień Wody. Z tej okazji wszyscy przyszli ubrani na niebiesko. Przedszkolaki uczestniczyły w zabawach badawczych z wodą i rozwiązywały zagadki. Ćwiczyły umiejętność wnioskowania o zjawiskach przyrodniczych na podstawie obserwacji i doświadczeń : Jaka jest woda? Czy coś w tej wodzie jest? Co pływa w wodzie, a co tonie? Najwięcej frajdy sprawiły im ćwiczenia oddechowe: Burza w szklance wody, gdzie trzeba było wprawić wodę w ruch za pomocą słomek poprzez puszczanie bąbelków. Wszyscy już wiedzą, że woda jest niezbędnym źródłem życia i należy o nią dbać, a więc nie marnujmy WODY!.​


WIZYTA ŻÓŁWIA STEFANA W GRUPIE MARSJAN​


ZAJĘCIA KULINARNE W GRUPIE WENUSJAN

W dniu dzisiejszym Wenusjanie przygotowali koktajle o różnych smakach Aby je przyrządzić, dzieci przyniosły do przedszkola różne owoce – kiwi, banany, maliny, truskawki, czarne i czerwone porzeczki oraz pomarańcze. Przed przystąpieniem do pracy zapoznały się z działaniem miksera służącego do przygotowania tego pysznego napoju oraz zasady bezpiecznego używania tego urządzenia.  Po skończonej pracy na wszystkich czekała degustacja przygotowanych napojów. Dzieci dzieliły się wrażeniami smakowymi, niektóre prosiły o dokładkę, a pani podkreślała wartości odżywcze koktajlu owocowego.

 


„WYCIECZKA AUTOKAROWA DO STRZESZYNKA” – 12.02.2018

Pobyt w Strzeszynku upłynął pod znakiem wspólnych zabaw na placu, podziwianiu zimowej aury a także spacerów po lesie. Do zobaczenia na kolejnej wyprawie!!!


WENUSJANIE PRZYGOTOWUĄ SOKI OWOCOWE

Przedszkolaki wiedzą, że witaminy zawarte w sokach owocowych są najzdrowsze dla naszego organizmu. Dlatego też dzisiaj dzieci z grupy Wenusjan same przygotowały soki owocowe w sokowirówce. Wszystkim przedszkolakom bardzo smakował, ponieważ wykonany był przez dzieci, bez dodatku cukru i bez konserwantów.

DOŚWIADCZENIA MARSJAN ZE ŚNIEGIEM


„JAK TO JEST Z TYM DREWNEM?…” – SATURNIANIE POZNAJĄ CIEKAWOSTKI PRZYRODNICZE​

Dzisiejszego popołudnia mama Michała z grupy Saturnian opowiedziała przedszkolakom ciekawe historie związane z zawodem leśnika i technologa drewna. Dzieci z zainteresowaniem słuchały ciekawostek i obejrzały prezentację. Mamie Michała dziękujemy za ciekawą „lekcję” przyrodniczo – ekologiczną :)!!!


WIZYTA PANI PIELĘGNIARKI W GRUPIE MARSJAN

Dzisiaj do naszego przedszkola zawitała – pani Aneta, która na co dzień pracuje jako pielęgniarka w żłobku.Pani pielęgniarka przyniosła ze sobą różne akcesoria takie jak: strzykawki, bandaże, plasterki, czepek pielęgniarski, maseczkę do twarzy stosowaną podczas operacji …  Podczas spotkania dzieci miały okazję dowiedzieć się więcej o zawodzie pielęgniarki, wzbogacić i utrwalić swoje wiadomości na temat sposobów dbania o zdrowie.  
Na zakończenie w ramach podziękowania dzieci wręczyły pani pielęgniarce laurkę. Serdecznie dziękujemy pani Anecie za przybycie, mile spędzony czas, za podzielenie się swoją wiedzą i umiejętnościami, a przede wszystkim za cierpliwość i dobre rady.


JOWISZANIE Z WIZYTĄ W STARYM ZOO

Dzisiaj Jowiszanie zaraz po śniadaniu wyruszyli na spacer do Starego Zoo. Pomimo że na dworze było szaro i ponuro jak to późną jesienią bywa, dzieci z radością spacerowały po alejkach i obserwowały zachowanie się zwierząt.


„KOLOROWY DESZCZ” – WODNY EKSPERYMENT U SATURNIAN 

„Przepis” na kolorowy deszcz wzbudził w przedszkolakach duże zainteresowanie. Dzieci zgodnie orzekły, że gdyby taki kolorowy deszcz padał to świat byłby weselszy jesienną porą. A to takie proste: woda, słoik, trochę pianki, barwniki … i kolorowy deszcz gotowy!!! A najlepsza to nauka poprzez zabawę… Zobaczcie sami.


ZDROWE KANAPKI

W naszym przedszkolu cyklicznie odbywają się śniadania w formie „szwedzkiego stołu”. Przedszkolaki samodzielnie wykonują kanapki podczas śniadania, mając do wyboru zdrowe i smaczne produkty. Dzieci same decydują o tym, co znajdzie się na ich kanapkach. Sporządzone według własnego pomysłu bardzo smakują przedszkolakom.


POPOŁUDNIOWE ZABAWY Z WODĄ W GRUPIE MARSJAN ​

 

WYCIECZKA MARSJAN I WENUSJAN DO PARKU SOŁACKIEGO

Dzisiaj grupa Marsjan i Wenusjan  wybrała się do Parku Sołackiego w poszukiwaniu „skarbów Pani Jesieni”. Zaciekawione przedszkolaki obserwowały przyrodę, słuchały jej odgłosów. Przyglądały się drzewom, poznawały ich liście i owoce. Porównywały liście pod względem wielkości, kształtu i koloru. Najwięcej radości sprawiło baraszkowanie wśród miękkich, pachnących liści. Wyjście na wycieczkę poprzedziła rozmowa ,,Jak zachowujemy się w parku” – dzieci dzieliły się swoją wiedzą, w jaki sposób należy dbać o środowisko przyrodnicze. Zgodnie stwierdziły, iż nie należy niczego zrywać, łamać i zaśmiecać.

PIES BOSMAN Z WIZYTĄ W PRZEDSZKOLU
Dzisiaj odwiedził nasze przedszkole pies asystent – BOSMAN. To było niecodzienne spotkanie. Przedszkolaki obserwowały zachowanie psa i reagowanie na polecenia przewodnika. Było przy tym dużo śmiechu i zabawy!!! 
 

Wenusjanie w ogrodzie dendrologicznym – 10.10.2017

W jesienny poranek dzieci z grupy Wenusjan wybrały się na wycieczkę przyrodniczą do Ogrodu Dendrologiczego. Przedszkolacy obserwowali tam bogatą kolorystykę barw jesieni, której część w postaci kolorowych liści trafiły do przedszkola.


Spacer Marsjan i Wenusjan na Rynek Jeżycki – 09.10.2017

W poniedziałek dzieci z grupy Marsjan i Wenusjan wybrały się na pobliski Rynek Jeżycki . W czasie wycieczki przedszkolaki utrwaliły wiadomości zdobyte podczas zajęć w przedszkolu – oglądały różne gatunki owoców i warzyw, porównywały ich wygląd, rozpoznawały i nazywały poszczególne warzywa i owoce, przypomniały sobie o ich wartościach odżywczych niezbędnych do właściwego funkcjonowania organizmu. Na zakończenie dzieci zakupiły warzywa do kącika przyrodniczego.
                 

ROZWIĄZUJEMY ZAGADKI O OWOCACH I WARZYWACH

Wykorzystując tablicę multimedialną dzieci z grupy Marsjan i Wenusjan rozwiązują zagadki o owocach i warzywach


MALI GOŚCIE W GRUPIE JOWISZAN – 02.10.2017
Dziś w najstarszej grupie miały miejsce niezwykłe odwiedziny. Do sali Jowiszan zawitały dwie świnki morskie: Kropeczka i Ciasteczko. Dzieci miały okazję nakarmić zwierzątka i dowiedzieć się należy o nie dbać.

 


WYCIECZKA WENUSJAN DO PARKU SOŁACKIEGO – 16.05.2017

We wtorek grupa Wenusjan odwiedziła Park Sołacki. Przedszkolacy mieli okazję zobaczyć pływające w stawie kaczki i łabędzie. Podziwiali piękne konwalie, bez oraz kaczeńce. Nie zabrakło tez czasu na zabawę.


WYCIECZKA SATURNIAN DO STAREGO ZOO – 11.05.2017

W czwartek Saturnianie odwiedzili stare ZOO. Przedszkolacy podziwiali majowe kwiaty i piękno budzącej się do życia przyrody. Wycieczkę zakończyli na placu zabaw.


SATURNIANIE SADZĄ CEBULĘ

W środę Saturnianie zamienili się w prawdziwych ogrodników i zasadzili w sali cebulę. Już niedługo urośnie szczypior, który z ochotą przedszkolacy zjedzą z serkiem na śniadanie.


ŚWIĘTO ZIEMI W GALILEO

„…Nasza planetę kochamy i o nią dbamy…”. Pod takim hasłem przedszkolaki już od rana wzbogacały swoje wiadomości na temat Ziemi. Dzieci  ochoczo oglądały też sadzonki różnych kwiatów i ziół przyniesionych do przedszkola specjalnie na ten dzień. A na koniec z zapałem, pod kierunkiem pań sadziły kwiaty w przedszkolnym ogródku. A… teraz pozostaje pielęgnacja roślin i podziwianie jak pięknie rosną.

Wszystkim Rodzicom i dzieciom, którzy aktywnie zaangażowali się w upiększenie ogródka.
SERDECZNIE DZIĘKUJEMY!!!


WYCIECZKA DO PARKU SOŁACKIEGO W POSZUKIWANIU WIOSNY

W środę dzieci z grupy „Jowiszan” wyruszyły do pobliskiego parku obserwować zmiany, jakie zaszły wraz z nadejściem nowej pory roku – Wiosny. W tym dniu pogoda była wyjątkowo piękna. Nie brakowało promieni słońca i ciepłych podmuchów wiatru. Przedszkolaki bezpośrednio obcowały z przyrodą, obserwowały drzewa i krzewy oraz pojawiające się na nich pączki, z których za jakiś czas rozwiną się liście. Miło spędziły czas na świeżym powietrzu.


PRZEDSZKOLAKI Z GALILEO ZAKŁADAJĄ ZIELONY OGRÓDEK

Dzisiejszego ranka mali ogrodnicy z pomocą pań ochoczo przystąpili do sadzenia kwiatów w przedszkolnym ogródku. Dzieci z zaciekawieniem przyglądały się jak mały ogródek się zazielenia. Teraz przed przedszkolakami nie lada wyzwanie! Trzeba systematycznie podlewać roślinki i dbać aby rosły i były ozdobą przedszkolnego ogrodu!!!


MARSJANIE I WENUSJANIE W OGRODZIE BOTANICZNYM

Dzisiejszego ranka na dwie grupy czekała wycieczkowa niespodzianka… Przedszkolaki wybrały się do Ogrodu Botanicznego. Wszędzie już było widać wiosnę i budzącą się do życia przyrodę. To była super wiosenna wyprawa! A wrażeń także nie brakowało. Zobaczcie sami!!!


WYCIECZKA ZIEMIAN DO ZOO 

Dzisiaj Ziemianie wybrali się na wycieczkę do starego ZOO, której celem była obserwacja i czerpanie pozytywnych wrażeń z  kontaktu z przyrodą,  oraz kształtowanie świadomości ekologicznej. Podczas spaceru po alejach ZOO przedszkolacy spotkali wiele wspaniałych i ciekawych zwierząt. Wszyscy wrócili do przedszkola pełni wrażeń a pamiątką są wspólne zdjęcia.


„HISTORIA MAŁEGO TULIPANA” – CZYLI WIOSNA U MARSJAN

„… Witamy wiosnę…” – pod takim hasłem przedszkolaki z grupy Marsjan, bacznie przyglądały się zwiastunom wiosny. Z przejęciem wysłuchały historii tulipana, który z maleńkiej cebulki zamienił się w piękny kwiat. Czarodziejem okazała się wiosna, która sprawiła, że kwiat wyrósł, a to za sprawą słońca i  wody. Dzieci przeliczały, segregowały tulipany wg kolorów. Nie zabrakło też akcentu plastycznego – i po chwili oczom wszystkich ukazały się piękne tulipany na kartkach. A mali przyrodnicy… no cóż z niecierpliwością oczekują nadejścia wiosny!!!

DSCN1165 DSCN1166 DSCN1168 DSCN1170 DSCN1171 DSCN1172 DSCN1173 DSCN1174 DSCN1175 DSCN1176 DSCN1177 DSCN1178 DSCN1179 DSCN1180 DSCN1181


ZIELONY OGRÓDEK W SALI WENUSJAN

W dniu dzisiejszym grupa Wenusjan zakładała zielony ogródek. Zasialiśmy rzeżuchę oraz posadziliśmy cebulę i fasolę. Teraz będziemy obserwować ich wzrost. W naszej sali coraz bardziej czuć wiosnę.

DSCN0054DSCN0055DSCN0056DSCN0057DSCN0058DSCN0059DSCN0061DSCN0063DSCN0064DSCN0065DSCN0066DSCN0070


SPACER ZIEMIAN I MARSJAN NA RYNEK JEŻYCKI

W piątek dzieci z grupy Ziemian i Marsjan wybrały się na wycieczkę na Rynek Jeżycki, aby nauczyć się rozpoznawać i nazywać wybrane warzywa. Na jednym ze straganów pracująca tam sprzedawczyni bardzo chętnie i ciekawie opowiedziała dzieciom o warzywach, które można kupić na targowisku. Dzieci szybko przyswoiły sobie nazwy obejrzanych warzyw i obiecały że od dziś będą jadły surówki – bo to samo zdrowie!

DSCN0949DSCN0951DSCN0952DSCN0953DSCN0954DSCN0955DSCN0956DSCN0957DSCN0958DSCN0960DSCN0961DSCN0963DSCN0964DSCN0965DSCN0966DSCN0967DSCN0970DSCN0971DSCN0972DSCN0973DSCN0974DSCN0975DSCN0977DSCN0978DSCN0979


WYCIECZKA DO PALMIARNI

Dzieci z grupy Jowiszan i Marsjan wybrały się na wycieczkę do poznańskiej Palmiarni. Przedszkolaki podziwiały ciekawe gatunki egzotycznych roślin i zwierząt. Podczas zwiedzania bogatej ekspozycji roślin lasu tropikalnego dzieci zaprezentowały swoją bogatą wiedzę z zakresu botaniki. Przepiękne drzewa bananowce, kakaowce, paprocie drzewiaste, palmy, drobne glony i mchy oraz egzotyczne kwiaty wzbudzały u dzieci wielkie zainteresowanie. Dużą uwagę dzieci zwróciły na akwaria z różnymi gatunkami ryb, które pod wpływem światła mieniły się przepięknymi kolorami i wzorami. W pochmurny, deszczowy dzień wycieczka do Palmiarni okazała się dobrym pomysłem, bo już trochę tęsknimy za słońcem i zielenią.
DSC_0305 DSC_0307 DSC_0309 DSC_0310 DSC_0318 DSC_0322 DSC_0328 DSC_0334 DSC_0350 IMG_1630 IMG_1631 IMG_1633 IMG_1634 IMG_1635 IMG_1638 IMG_1643 IMG_1647 IMG_1650 IMG_1663


RYBOMANIA

Dzieci z grupy Jowiszan i Saturnian wybrały się na wycieczkę na Targi Poznańskie gdzie czkała na nich nie lada atrakcja. A było to ogromne akwarium o długości ponad 10 m i pojemności 23 tys. litrów. Zbiornik wypełniony był rybami, które zamieszkują polskie rzeki i jeziora. Dzieci miały okazję zobaczyć takie gatunki ryb jak szczupak, leszcz, jesiotr, karp, gigantyczne sumy, a także prezentujące się niezwykle malowniczo pstrągi potokowe, źródlane, tęczowe i bursztynowe. Przedszkolaki wysłuchały również opowieści o podwodnym życiu ryb.

IMG_1532IMG_1533IMG_1534IMG_1535IMG_1536IMG_1537IMG_1538IMG_1539IMG_1540IMG_1541IMG_1543IMG_1544IMG_1545IMG_1546IMG_1547IMG_1548IMG_1549IMG_1550IMG_1551IMG_1552IMG_1553IMG_1555IMG_1556IMG_1557IMG_1558


WARSZTATY ŚWIĄTECZNO – EKOLOGICZNE Z RODZICAMI W GRUPIE MARSJAN 

W piątek odbyły się w grupie Marsjan warsztaty świąteczno-ekologiczne z rodzicami na temat: „Wkrótce święta”. Rodzice wraz z dziećmi wykonali anioły z materiałów ekologicznych. Podczas spotkania dopisywała ciepła i miła, świąteczna atmosfera.

IMG_0816 - KopiaIMG_0812IMG_0811IMG_0810IMG_0809IMG_0808IMG_0807IMG_0806


WARSZTATY ŚWIĄTECZNO- EKOLOGICZNE W GRUPIE SATURNIAN – 16.12.2016

„Pójdźmy wszyscy do stajenki…” tymi słowami rozpoczęły się w grupie Saturnian tegoroczne Jasełka. Przedszkolacy już od rana z niecierpliwością czekały na rodziców oraz swój debiut na scenie. Tańce, kolędy, wiersze towarzyszyły im przez całe przedstawienie. Dzieci wraz z rodzicami wykonały ekologiczne bombki a efekty wytężonej pracy można podziwiać w naszej galerii. Za spędzony wspólnie czas serdecznie dziękujemy!

IMG_0868IMG_0867IMG_0865IMG_0864IMG_0863IMG_0861 - KopiaIMG_0860 - KopiaIMG_0859IMG_0845IMG_0844IMG_0840IMG_0836


WARSZTATY EKOLOGICZNE O TEMATYCE BOŻONARODZENIOWEJ W GRUPIE ZIEMIAN

W czwartek dzieci 3-letnie zaprosiły swoich rodziców na grupowe spotkanie wigilijne. Zaprezentowały przygotowane tańce, recytowały wierszyki, śpiewały piosenki o tematyce świątecznej. Spotkanie uświetniły kolędy, które wspaniale wykonali zaproszeni rodzice wspólnie z przedszkolakami. Następnie wszyscy razem przystąpili do warsztatów, których celem było wykonanie ekologicznej ozdoby świątecznej. Uroczyste spotkanie przebiegło w miłej, świątecznej atmosferze i zakończyło się słodkim poczęstunkiem.
IMG_0805IMG_0804IMG_0803IMG_0802IMG_0801IMG_0800IMG_0799IMG_0798IMG_0797IMG_0796IMG_0795IMG_0794IMG_0793IMG_0792IMG_0791IMG_0790IMG_0789IMG_0787IMG_0785IMG_0784IMG_0783IMG_0782IMG_0781


„WARSZTATY ŚWIĄTECZNO – EKOLOGICZNE DLA RODZICÓW, W GRUPIE WENUSJAN – POD HASŁEM: SWIĘTA TUŻ – TUŻ”   

Tym razem w atmosferze zbliżających się Świat Bożego Narodzenia przedszkolaki przedstawiły rodzicom jasełka prezentując swoje aktorskie umiejętności. Dzieci z wielkim przejęciem wcieliły się w role Maryi, Józefa, Królów, aniołków, śnieżynek czy pasterzy.Był też czas na świąteczne piosenki, tańce i wspólne śpiewanie kolęd. Z wielkim zapałem dzieci wraz z rodzicami wykonywały ekologiczne ozdoby – bombki, gwiazdki i łańcuszki.  A słodki poczęstunek  i wspólne śpiewanie kolęd sprawiły,  że na długo  ten magiczny dzień pozostanie w pamięci !Wszystkim Rodzicom dziękujemy za zaangażowanie w przygotowaniu pięknych strojów dla dzieci  jak również za pomoc przy organizacji warsztatów.

WESOŁYCH ŚWIĄT!!!

DSCN0577 DSCN0575 DSCN0574 DSCN0573 DSCN0572 DSCN0571 DSCN0570 DSCN0569 DSCN0568 DSCN0567 DSCN0566 DSCN0565 DSCN0564 DSCN0562 DSCN0561 DSCN0560 DSCN0559 DSCN0558 DSCN0557 DSCN0556 DSCN0554 DSCN0553 DSCN0551 DSCN0549


WIZYTA PYRKA 

Dzisiejszego dnia odwiedzili nasze przedszkole policjanci z Komisariatu Policji Poznań-Jeżyce, którzy przeprowadzili z dziećmi pogadankę na temat bezpieczeństwa.

Przedszkolaki wykazały się dużą wiedzą i z łatwością odpowiadały na postawione pytania. Znały zasady przechodzenia przez jezdnię, co oznaczają poszczególne światła w sygnalizacji świetlnej. Wiedziały również, że w samochodzie należy siedzieć w specjalnych fotelikach i wykazały się znajomością numeru telefonu na Policję oraz numeru alarmowego 112.

Na zakończenie spotkania dzieci odwiedził specjalny gość – policjant Pyrek. Postać Pyrka wzbudziła wśród dzieci ogromne poruszenie, zaciekawienie i radość. Wszyscy chcieli się z nim przywitać, dotknąć, potrzymać za rękę.  Wizyta Pyrka na długo pozostanie w pamięci naszych przedszkolaków. Bardzo dziękujemy za cenne wiadomości i miłe spotkanie.

DSCN0547 DSCN0546 DSCN0545 DSCN0544 DSCN0543 DSCN0542 DSCN0541 DSCN0540 DSCN0539 DSCN0538 DSCN0537 DSCN0536 DSCN0535 DSCN0534 DSCN0533 DSCN0532 DSCN0531


ŚWIĄTECZNE SPOTKANIE JOWISZAN Z RODZICAMI

Podczas świątecznego spotkania z rodzicami, dzieci z grupy Jowiszan wystąpiły w przedstawieniu o tematyce ekologicznej pt. „Dbamy o przyrodę”. Po krótkiej przerwie na zmianę rekwizytów w nastroju zbliżających się świąt, przedstawiły piosenki i układy taneczne nawiązujące do świąt Bożego Narodzenia. Po występach odbyły się warsztaty,  na których wspólnie z rodzicami przedszkolaki wykonały ekologiczne ozdoby świąteczne. Na zakończenie spotkania, dzieci wręczyły swoim opiekunom mały świąteczny upominek – pierniki, które samodzielnie wykonały na zajęciach w przedszkolu.

IMG_0687 IMG_0694 IMG_0695 IMG_0696 IMG_0699 IMG_0700 IMG_0703 IMG_0705 IMG_0706 IMG_0713 IMG_0715 IMG_0717 IMG_0720 IMG_0721 IMG_0722 IMG_0728 IMG_0729 IMG_0730 IMG_0731 IMG_0736 IMG_0738 IMG_0740 IMG_0742 IMG_0745 IMG_0748


MOBILNE LABORATORIUM GALILEO

Mali odkrywcy z przedszkola Galileo uczestniczyli dzisiaj w pokazach fizyczno – chemicznych z zakresu elektryczności. Eksperymenty przeprowadzone przez pana z Mobilnego Laboratorium były bardzo efektowne, a sposób przekazywania dzieciom wiedzy – rzeczowy i zrozumiały. Wspólne odkrywanie otaczającego nas świata przyrody było dla dzieci bardzo fascynującym doświadczeniem i ciekawym źródłem wiedzy. Na zakończenie warsztatów przypomnieliśmy sobie zasady bezpiecznego korzystania z urządzeń elektrycznych.

DSCN0327DSCN0337DSCN0344DSCN0345DSCN0348DSCN0359DSCN0365DSCN0380DSCN0381DSCN0382DSCN0386DSCN0413DSCN0417DSCN0428DSCN0430DSCN0432DSCN0435DSCN0438DSCN0442DSCN0444DSCN0465DSCN0473DSCN0488


PRZEDSZKOLAKI Z GALILEO W STRZESZYNKU

Wycieczka do Strzeszynka była świetną okazją do aktywnego spędzenia czasu na łonie natury. Dzieci podczas zabaw badawczych obserwowały zmiany atmosferyczne zachodzące w przyrodzie późną jesienią – mgłę, zamarznięte liście, bezlistne drzewa i krzewy. Wsłuchiwały się w ciszę panującą w lesie, trzask gałęzi poruszanych przez wiatr. Szukały ciekawych okazów przyrody, którymi się chętnie chwaliły. Wycieczka do Strzeszynka była ciekawą lekcją przyrody.

IMG_0602 IMG_0599 IMG_0595 IMG_0591 IMG_0589 IMG_0583 IMG_0581 IMG_0580 IMG_0579 IMG_0577 IMG_0575 IMG_0574 IMG_0571 IMG_0563 IMG_0560 IMG_0556 IMG_0551 IMG_0548 IMG_0547 IMG_0545 IMG_0543 20161207_112742 20161207_112303 20161207_110841 20161207_105920


EKSPERYMENTY CHEMICZNE U WENUSJAN I SATURNIAN

W piątek, Wenusjanie i Saturnianie  przenieśli się do świata eksperymentów chemicznych. Najpierw poznali takie słowa jak: kitel, zlewka czy pipeta a następnie zasiedli do stolików i przystąpili do pracy. Przy pomocy pipety przelewali wodę z dużej zlewki do małej, następnie dodali cukier oraz kilka kropel płynu do mycia naczyń. Wszystko razem wymieszali i ile sił w płucach dmuchali przez słomki aż powstały ogromne banki mydlane. Na koniec przedszkolacy przeszli przez magiczny tunel i otrzymali przepis na bańki do wykonania w domu.20161202_09383820161202_09393920161202_09422020161202_09463720161202_09490420161202_09493820161202_09512220161202_09540720161202_09595020161202_10004020161202_10004620161202_10005520161202_10010920161202_100112IMG_0525IMG_0527IMG_0529IMG_0531IMG_0532IMG_0533IMG_0535IMG_0538IMG_0540IMG_0541


ZABAWY POWIETRZEM U ZIEMIAN

Dzisiejszego dnia najmłodsza grupa w naszym przedszkolu przeprowadzała doświadczenia z powietrzem w nawiązaniu do tygodniowego tematu „Czyste powietrze wokół nas”. Dzieci z zaciekawieniem patrzyły jak nadmuchany ale nie zawiązany balon wiruje po sali; puste plastikowe butelki pływają po wodzie. Obserwowały również jak powstają fale na wodzie kiedy wdmuchujemy powietrze przez słomkę oraz jak gaśnie świeczka przykryta słoiczkiem. Na zakończenie każde dziecko wykonało wesołego balona z papieru ozdabiając go według własnego pomysłu.

20161202_09275020161202_09275420161202_09283620161202_09285820161202_09303920161202_09324020161202_09411620161202_09413920161202_09421720161202_09445720161202_09534920161202_10062820161202_10244620161202_10245820161202_103830mms_img15450078140


ZAJĘCIA OTWARTE U JOWISZAN

IMG_0348 IMG_0353 IMG_0355 IMG_0359 IMG_0369 IMG_0370 IMG_0371 IMG_0372 IMG_0377 IMG_0381 IMG_0384 IMG_0385 IMG_0391 IMG_0395 IMG_0396 IMG_0400 IMG_0401 IMG_0402 IMG_0408 IMG_0409 IMG_0411


ZAJĘCIA OTWARTE W GRUPIE ZIEMIAN

 Ziemianie wraz z rodzicami uczestniczyli w zajęciach otwartych w ramach projektu „Z przyrodą za pan brat – poznajemy i działamy, środowisku pomagamy”. Główne hasło warsztatów brzmiało : „Co gryzą ślimaki?”. Wykorzystując tablicę multimedialną, dzieci rozwiązywały zagadki oraz obejrzały film „Luluś, narysuj ślimaka”. Po zakończeniu prezentacji miały okazję obserwować ślimaki przyniesione przez mamę Wincentego, która pracuje w Instytucie Ochrony Roślin i w bardzo ciekawy sposób opowiedziała o ich zwyczajach oraz  środowisku w którym żyją. Na zakończenie zajęć dzieci wspólnie z rodzicami wykonały ślimaka z masy solnej. Dziękujemy rodzicom za wspólnie spędzony czas!

IMG_0442IMG_0438IMG_0440IMG_0423IMG_0427IMG_0443IMG_0429IMG_0426IMG_0430IMG_0437IMG_0428IMG_0412IMG_0416IMG_0424IMG_0441IMG_0439IMG_0433IMG_0418IMG_0435IMG_0415IMG_0421IMG_0434IMG_0419IMG_0422IMG_0431


ZAJĘCIA OTWARTE DLA RODZICÓW W GRUPIE MARSJAN
W czwartek odbyły się w grupie Marsjan zajęcia otwarte dla rodziców pod tytułem „Dobre rady na odpady” w nawiązaniu do projektu ekologicznego „Z przyrodą za pan brat”. Podczas zajęć rozmawialiśmy o segregacji śmieci, słuchaliśmy bajki „O Krzysiu z Krakowa” oraz wspólnie z rodzicami bawiliśmy się dobrze, tworząc z odpadów pomysłowe ekologiczne domy.

IMG_0242IMG_0248IMG_0249IMG_0254IMG_0255IMG_0261IMG_0265IMG_0266IMG_0267IMG_0268IMG_0271IMG_0275IMG_0276IMG_0280IMG_0290IMG_0295IMG_0297


ZAJĘCIA OTWARTE W GRUPIE SATURNIAN

Zajęcia otwarte dla rodziców  w grupie Saturnian związane z projektem ekologicznym „Z przyrodą za pan brat” odbyły się pod hasłem „Wiemy jak segregować śmieci”. Dzieci poznały zasady segregacji śmieci i wraz  z rodzicami prawidłowo odpowiadały na wszystkie ekologiczne zagadki. Zajęcia zakończyły się wykonaniem wspólnej pracy pt: „Ekologiczna moda”. Serdecznie dziękujemy za wspólną zabawę!

DSCN0192DSCN0194DSCN0195DSCN0196DSCN0198DSCN0199DSCN0200DSCN0201DSCN0203DSCN0204DSCN0205DSCN0206DSCN0207DSCN0208DSCN0209DSCN0210DSCN0211DSCN0212DSCN0214


ZAJECIE OTWARTE Z RODZICAMI W GRUPIE WENUSJAN

„Bądź przyjacielem przyrody… i nie zaśmiecaj wody” – pod takim hasłem w grupie Wenusjan odbyło się zajęcie otwarte z rodzicami. W trakcie zabawy przedszkolaki uczyły się jak dbać o środowisko tak aby nie zanieczyszczać np. wody. Dzieci przypomniały również jak prawidłowo segregować śmieci. Przedszkolaki otrzymały medale przyjaciela przyrody, a na koniec wraz z rodzicami wykonały sympatycznego Śmieciojadka. Pomysłów było co niemiara, a dobrej zabawy nie brakowało!!!
WP_20161122_15_34_55_Pro WP_20161122_15_35_44_Pro WP_20161122_15_37_04_Pro WP_20161122_15_37_59_Pro WP_20161122_15_40_40_Pro WP_20161122_15_43_22_Pro WP_20161122_15_45_38_Pro WP_20161122_15_46_42_Pro WP_20161122_15_49_41_Pro WP_20161122_15_55_40_Pro WP_20161122_15_55_49_Pro WP_20161122_16_00_13_Pro


ZAJĘCIA OTWARTE U JOWISZAN

W grupie Jowiszan w ramach realizacji projektu „Z przyrodą za pan brat” odbyły się zajęcia otwarte dla rodziców pt. „Wiem co jem”. Dzieci przeniosły się do Krainy Zdrowia, gdzie poznały zasady zdrowego odżywiania się. Dzięki wybranym funkcjom tablicy interaktywnej mogły klasyfikować żywność na zdrową i niezdrową, a posługując się specjalnym pisakiem tworzyły piramidę zdrowego żywienia. Zajęcia zakończyły się wspólnym przygotowaniem zdrowego jogurtu z ulubionym owocem.

IMG_0358


JOWISZANIE  I SATURNIANIE NA PRZYRODNICZEJ WYCIECZCE

W piękny, słoneczny, listopadowy dzień, przedszkolaki z Galileo wybrały się na wycieczkę do Rolniczo-Sadowniczego Gospodarstwa Doświadczalnego Przybroda. Sprawdziły jakie owoce rosną w sadzie i nauczyły się rozpoznawać drzewa owocowe. Dowiedziały się jak wygląda praca w sadzie oraz co można zrobić z zebranych owoców.  Wszyscy uczestnicy wycieczki zostali obdarowani pachnącymi i soczystymi jabłkami. Zapach i błyszcząca skórka owoców były najlepszą zachętą do spożywania witamin. Dziękujemy za poświęcony nam czas i ciekawą lekcję przyrody.

IMG_0140 IMG_0139 IMG_0138 IMG_0137 IMG_0135 IMG_0133 IMG_0132 IMG_0131 IMG_0130 IMG_0129 IMG_0128 IMG_0127 IMG_0126 IMG_0125 IMG_0124


JOWISZANIE ODWIEDZAJĄ BIBLIOTEKĘ

W  czwartek odwiedziły Bibliotekę dzieci z grupy Jowiszan. Tematyką przewodnia spotkania była przyroda. Przedszkolaki brały aktywny udział w zajęciach, słuchały opowiadania o przygodach grzybka Tomusia i rozwiązywały zagadki. Na zakończenie kolorowały grzyby które najlepiej znają.

DSCN0084 DSCN0088 DSCN0090 DSCN0097 DSCN0098 DSCN0099 DSCN0100 DSCN0101 DSCN0102 DSCN0103 DSCN0104 DSCN0105 DSCN0106 DSCN0109


„ZDROWE ZĄBKI MAMY BO O NIE DBAMY” – SATURNIANIE W INSTYTUCIE STOMATOLOGII 

W czwartek Saturnianie odwiedzili Instytut Stomatologii Dziecięcej. Oglądali filmy, słuchali wiadomości na temat higieny jamy ustnej. Po przeglądzie stomatologicznym otrzymali Dyplom Dzielnego Ząbka.

IMG_0097 IMG_0098 IMG_0099 IMG_0100 IMG_0101 IMG_0105 IMG_0107 IMG_0108 IMG_0109 IMG_0110 IMG_0112 IMG_0114 IMG_0115 IMG_0117 IMG_0118 IMG_0119 IMG_0122


ZIEMIANIE ROBIĄ SOK OWOCOWY

Dzisiaj Ziemianie robili sok owocowy. Na początku, dzieci zapoznały się z urządzeniem do robienia soku – sokowirówką , jego działaniem i utrwalały sobie zasady bezpieczeństwa. Następnie kolejno podchodziły i samodzielnie wyciskały sok z jabłek i innych owoców. Po skończonej pracy delektowały się jego smakiem. Wszystkim bardzo smakował, ponieważ wykonany był przez dzieci!

DSCN0003(1) DSCN0004(1) DSCN0008 DSCN0010(1) DSCN0012(1) DSCN0016(1) DSCN0019(1) DSCN0020(1) DSCN0021(1) DSCN0022 DSCN0023 DSCN0025(1) DSCN0026 DSCN0027


MARSJANIE ROBIĄ SAŁATKĘ OWOCOWĄ

W pochmurną środę, dzieci z grupy Marsjan postanowiły stworzyć kolorową sałatkę ze swoich ulubionych owoców, aby ubarwić swój dzień.  Każdy przecież wie, że sałatka owocowa ma wiele witamin, które pomagają zachować uśmiech na twarzy. 🙂

DSCN0031 DSCN0032 DSCN0033 DSCN0078 DSCN0080 DSCN0081


NIEZWYKŁY GOŚĆ U JOWISZAN

W poniedziałek w grupie Jowiszan pojawił się niezwykły gość – pies Samanta, która odwiedziła nas z mamą i tatą Yevy. Podczas tej wizyty dowiedzieliśmy się jak należy dbać o psy i dlaczego przy smyczy są dopięte woreczki jednorazowe. Na koniec mogliśmy się pobawić z Samantą i zrobić sobie z nią zdjęcie.

IMG_0039 IMG_0043 IMG_0037 IMG_0030 IMG_0032 IMG_0044 IMG_0045 IMG_0038 IMG_0046 IMG_0035 IMG_0029 IMG_0040 IMG_0028 IMG_0041


TĘCZOWY PORANEK U WENUSJAN

Wenusjanie przeprowadzili mały eksperyment, aby dowiedzieć się jak powstaje tęcza. Wystarczyło opakowanie cukierków Skittles oraz woda. Cukierki ułożyli na talerzu, a następnie lekko zalali je wodą. Po chwili oczekiwania naszym oczom ukazał się niesamowicie kolorowy i efektowny płyn. Prawdziwa tęcza!

IMG_0050 IMG_0051 IMG_0053 IMG_0054 IMG_0055 IMG_0056 IMG_0057 IMG_0060


ZIEMIANIE EKSPERYMENTUJĄ – „CHEMICZNE JOJO”

„Chemiczne jojo” był badzo atrakcyjnym eksperymentem dla małych naukowców. Dzieci mogły go przeprowadzić  wykonując  wszystkie czynności samodzielnie i obserwować  dosyć długo zachodzące reakcje.

IMG_4048 IMG_4050 IMG_4051 IMG_4053 IMG_4054 IMG_4056 IMG_4057 IMG_4058 IMG_4059 IMG_4061 IMG_4063 IMG_4064 IMG_4065 IMG_4066 IMG_4067 IMG_4068 IMG_4069 IMG_4070 IMG_4071 IMG_4072 IMG_4073 IMG_4074 IMG_4076 IMG_4077


ZABAWY Z MIKROSKOPEM W GRUPIE MARSJAN

W ramach realizowanego w naszym przedszkolu projektu „Z przyrodą za pan brat” dzieci z grupy Marsjan poznały działanie mikroskopu. Przedszkolaki przyglądały się wcześniej przygotowanym materiałom badawczym, oglądały między innymi jarzębinę, przekrój liścia, wrzos oraz ziemię do kwiatów. Przyglądały się również  jak te same rzeczy wyglądają w powiększeniu przez lupę.

20161108_093107 20161108_093622 20161108_093727 20161108_093732 20161108_093804 20161108_093912 20161108_093934 20161108_094004 20161108_094008 20161108_094115 20161108_094121


MINI – EKSPERYMENT  U WENUSJAN

Dzisiaj Wenusjanie wcielili się w rolę małych badaczy przyrody. Po napełnieniu pojemników z wodą przedszkolaki bacznie obserwowały wygląd wody po wsypaniu do niej piasku, a do odrębnego pojemnika małych kamieni. Wszyscy szybko spostrzegli, że piasek wolno opada na dno, a kamyczki znacznie prędzej. Ponadto w pojemniku z piaskiem, woda była znacznie bardziej brudna i mętna niż w drugim pojemniczku. Taka lekcja przyrody była dla wszystkich ciekawym przeżyciem i nowym doświadczeniem!

DSCN9994 DSCN9995 DSCN9996 DSCN9997 DSCN9998 DSCN9999


ZABAWY BADAWCZE U JOWISZAN

„Woda to cenny dar” – filtrowanie, oczyszczanie, uzdatnianie.  Jowiszanie za pomocą modelu edukacyjnego samodzielnie przeprowadzili doświadczenie polegające na oczyszczaniu wody.

IMG_4088 IMG_4089 IMG_4090 IMG_4091 IMG_4092 IMG_4093 IMG_4094 IMG_4095 IMG_4096


PIES PRZYJACIELEM CZŁOWIEKA

W piątek grupę Ziemian odwiedziła mama Majki z psem.  Piesek z radością powitał siedzące przedszkolaki, merdał ogonem, chciał się bawić. Dzieci chętnie go głaskały, patrzyły jak na nie reaguje, łasi się. Dowiedziały się, jak należy dbać o zwierzęta, co wolno, a co jest zabronione w kontaktach ze zwierzętami. Poznały zasady postępowania wobec psa, by uniknąć zagrożenia. Wizyta psa dała dzieciom wiele radości!

DSC_0001 DSC_0005 DSC_0006-1 DSC_0007-1 DSC_0008 DSC_0009 DSC_0010 DSC_0011 DSC_0012 DSC_0013 DSC_0016 DSC_0017


JOWISZANIE I SATURNIANIE Z WIZYTĄ W INSTYTUCIE OCHRONY ROŚLIN

Realizując projekt „Z przyroda za pan brat” Jowiszanie i Saturnianie wybrali się do Instytutu Ochrony Roślin. Po przybyciu na miejsce rozgościliśmy się w przygotowanej specjalnie dla nas sali. W pierwszej części naszej wizyty panie opowiedziały nam o grzybach, pleśniach i bakteriach, które mogliśmy obejrzeć w specjalnych pojemnikach. Kolejna atrakcja, która na nas czekała to ślimaki luzytańskie, które lubią zjadać warzywa i zboża. Każdy z nas mógł osobiście przywitać się z owym mięczakiem. Po fascynującym spotkaniu ze ślimakami w sali pojawili się dwaj panowie, którzy powiedzieli, iż są entomologami i zajmują się badaniem owadów. Przynieśli ze sobą swoje ulubione okazy. Poznaliśmy karaczany, które odgrywają ważną role w ekologii oraz modliszkę zwyczajną. Odważni mogli potrzymać owady na rękach. Na zakończenie odwiedziliśmy szklarnię, która pełni funkcję lecznicy dla roślin. Pani, która nas po niej oprowadziła wyjaśniła nam, iż tutaj trafiają rośliny, które zostały zaatakowane przez różnego rodzaju bakterie i owady. Po tak fascynującej i pełnej wrażeń wizycie wróciliśmy do przedszkola.

IMG_3793 IMG_3794 IMG_3799 IMG_3802 IMG_3807 IMG_3808 IMG_3809 IMG_3812 IMG_3815 IMG_3817 IMG_3824 IMG_3825 IMG_3827 IMG_3828 IMG_3830 IMG_3835 IMG_3838 IMG_3840 IMG_3843 IMG_3844 IMG_3845 IMG_3857 IMG_3859


ZABAWY Z MIKROSKOPEM U JOWISZAN

Zabawę zaczęliśmy od krótkiego wprowadzenia, czym są bakterie. Dowiedzieliśmy się, że bakterie to takie bardzo, bardzo małe żyjątka nazywane mikroorganizmami. Są tak małe, że nie widać ich gołym okiem. Mikroskop to takie mocne szkło powiększające przez które widać  większą kroplę wody, a po powiększeniu bakterie, które w niej pływają. Nie możemy się doczekać kolejnych zabaw i eksperymentów.

IMG_3771 IMG_3772 IMG_3775 IMG_3776 IMG_3777 IMG_3778 IMG_3779 IMG_3780 IMG_3781 IMG_3783


MARSJANIE ROBIĄ SOKI OWOCOWO-WARZYWNE

Przedszkolaki wiedzą  że witaminy zawarte w sokach  owocowych i warzywnych są najzdrowsze dla naszego organizmu. Sami postanowili zrobić takie soki. Jednak zanim przystąpiły do pracy, zapoznały się z urządzeniem do robienia soku – sokowirówką, jego działaniem, utrwalały sobie zasady bezpieczeństwa. Wszystkim przedszkolakom soczki bardzo smakowały!

DSCN9961 DSCN9960 DSCN9959 DSCN9958 DSCN9957 DSCN9956 DSCN9954 DSCN9953 DSCN9952 DSCN9949 DSCN9947 DSCN9944 DSCN9943 DSCN9942 DSCN9941 DSCN9939 DSCN9936 DSCN9935 DSCN9934 DSCN9932 DSCN9930 


NIESPODZIANKA W GRUPIE ZIEMIAN

Dzisiaj gościliśmy w przedszkolu chomika „Gwiazdka”, którego przyniosła nam mama Majki. Dzieci mogły w ramach bezpośredniej obserwacji zapoznać się z wyglądem chomika, sposobem odżywiania i dbania o niego. Dzieciom najbardziej podobały się jego popisy w toczącej się kuli.

IMG_3746 IMG_3748 IMG_3749 IMG_3755 IMG_3759 IMG_3760 IMG_3762 IMG_3763 IMG_3765 IMG_3768 IMG_3770


JESIENNE STYLIZACJE U JOWISZAN

Pomimo iż tęsknimy za ciepłymi promieniami letniego słońca, to z entuzjazmem witamy jesień ze wszystkimi jej urokami. Uwielbiamy kolorowe liście, zbieranie kasztanów, żołędzi i szyszek. A oto nasze jesienne  prace.

IMG_3734 IMG_3736 IMG_3737 IMG_3738 IMG_3739 IMG_3740 IMG_3741 IMG_3742


BAL PANI JESIENI

Pani jesień serdecznie powitała wszystkie zaproszone na bal dzieci i zaprosiła do wspólnej zabawy w rytmach jesiennej muzyki. Podczas balu dzieci prezentowały swoje wiadomości przyrodnicze uczestnicząc w konkursach, śpiewały ulubione piosenki: „Ruda wiewióreczka”, „Tańcowała jesień”, „Jesienna poleczka”, „Ogórek wąsaty”. Na zakończenie balu Pani Jesień zaprosiła przedszkolaków do wspólnego ślubowania na stopień „Małego Ekologa”.

IMG_3658 IMG_3659 IMG_3661 IMG_3663 IMG_3666 IMG_3667 IMG_3668 IMG_3672 IMG_3674 IMG_3679 IMG_3681 IMG_3692 IMG_3696 IMG_3703


MARSJANIE W POSZUKIWANIU OZNAK JESIENI W PARKU WILSONA 

Dzieci z grupy Marsjan wybrały się na spacer do Parku Wilsona szukać oznak jesieni. Zbierały żołędzie i kasztany a później z wielkim zaangażowaniem malowały i kolorowały kredą jesienne liście.

20160926_101920 20160926_101935 20160926_102029 20160926_102233 20160926_102310 20160926_102955 20160926_103413 20160926_103615 20160926_103642 20160926_105140 20160926_105144 20160926_105158 20160926_105604


MARSJANIE PRZYGOTOWUJĄ SAŁATKĘ OWOCOWĄ

W poniedziałek Marsjanie przygotowali sałatkę owocową. Dzieci przy pomocy nauczycielek kroiły owoce a następnie wrzucały do miski i mieszały. Na koniec z apetytem zjadły przygotowaną przez siebie sałatkę. Nie obyło się bez dokładek!

P1080871 P1080872 P1080875 P1080877 P1080878 P1080879 P1080880 P1080881 P1080883 P1080884 P1080885 P1080886 P1080887


KASZTANOWA ZABAWA W GRUPIE JOWISZAN 

Kasztany przyniesione przez dzieci do przedszkola wzbogaciły jesienny kącik przyrody. Jesienne „kasztanowe” skarby stworzyły wspaniałą okazję do twórczego działania podczas układania ciekawych kompozycji.

DSCN0151 DSCN0150 DSCN0149 DSCN0148 DSCN0147 DSCN0142 DSCN0143 DSCN0144 DSCN0145 DSCN0146


OWOCOWY PORANEK U WENUSJAN

Dzisiejszy dzień dla przedszkolaków z grupy Wenusjan rozpoczął się od nie lada wyzwania. Dzieci z zapałem zabrały się do krojenia przyniesionych do przedszkola owoców i przygotowania przepysznego koktajlu. Oczywiście nad całością czuwała Pani, bo wiadomo z nożem nie ma żartów. Potem tylko szur – szur – szur blenderem i przepyszny koktajl – gotowy!!! Warto było się natrudzić, bo to samo zdrowie. ŻYCZYMY SMACZNEGO!

IMG_3486 IMG_3487 IMG_3488 IMG_3489 IMG_3490 IMG_3491 IMG_3492 IMG_3493


„Z PRZYRODĄ ZA PAN BRAT” U WENUSJAN

Nasze przedszkolaki wybrały się na jesienny spacer obserwować  otaczającą  przyrodę. Zaopatrzeni w lornetki obserwowały odlatujące ptaki, a przez szkło powiększające rośliny oraz spadające liście. To był bardzo pouczający spacer!

IMG_3642 IMG_3638 IMG_3636 IMG_3635 IMG_3633 IMG_3626 IMG_3628 IMG_3629


KASZTANOWE MIASTO U MARSJAN 

Witając nadchodzącą jesień Marsjanie wykonali ludziki i zwierzątka z kasztanów.
20160922_103010[1] 20160922_103017[1] 20160922_103047[1] 20160922_103112[1] 20160922_103120[1] 20160922_103818[1] 20160922_103827[1] 20160922_104406[1] 20160922_104410[1] 20160922_104505[1] 20160922_104527[1] 20160922_105102[1] 20160922_105402[1]


WENUSJANIE Z WIZYTĄ NA RYNKU JEŻYCKIM

Wenusjanie wybrali się na pobliskie targowisko na Rynku Jeżyckim. Dzieci rozpoznawały i nazywały warzywa i owoce dostępne na straganach. Okazało się, że nasze przedszkolaki potrafią bez problemu je nazwać. Wenusjanie postanowili, że od teraz będą jeść jak najwięcej owoców i warzyw.

IMG_3498 IMG_3499 IMG_3500 IMG_3501 IMG_3502 IMG_3505 IMG_3506 IMG_3507 IMG_3508


SATURNIANIE ROBIĄ SOKI

„Zdrowo jemy, zdrowo rośniemy”

Dziś dzieci poznały piramidę żywienia i zabrały się za przygotowanie soku. Choć wymagało to dużo pracy, to efekt był smakowity. Przedszkolaki polecają pyszny świeży sok jabłkowy, pełen witamin!

20161025_110138 20161025_110120 20161025_110117 20161025_102915 20161025_102852 20161025_102747


MARSJANIE I WENUSJANIE W OGRODZIE BOTANICZNYM

Przedszkolaki z grup: Marsjan i Wenusjan wybrali się na wycieczkę do Ogrodu Botanicznego. Choć pogoda nie napawała optymizmem wszyscy z wielką ochotą wyruszyli na jesienną wyprawę w ramach realizacji przedszkolnego projektu: „Z przyrodą za pan brat”. Dzieci podziwiały krajobraz, szukały kolorowych jesiennych liści, kasztanów i innych skarbów. Później przyszedł czas na wesołą zabawę na polanie. Chwile swawoli i zabaw minęły tak szybko, że aż szkoda było wracać do przedszkola!

IMG_3511 IMG_3513 IMG_3514 IMG_3516 IMG_3524 IMG_3525 IMG_3526 IMG_3530 IMG_3532


DOŚWIADCZENIA PRZYRODNICZE W GRUPIE SATURNIAN

„Z przyrodą za pan brat – poznajemy i działamy, środowisku pomagamy”. Saturnianie pobudzają swoją wrażliwość ekologiczną, przeprowadzając doświadczenie o rozkładzie odpadów wytwarzanych przez człowieka. Na wyniki przeprowadzonego doświadczenia przedszkolaki muszą jednak  trochę poczekać…

IMG_3611 IMG_3613 IMG_3614 IMG_3616 IMG_3620 IMG_3622


PYSZNE KANAPKI JEMY, ZDROWI BĘDZIEMY

Dzisiaj z samego rana, najmłodsze przedszkolaki podjęły wielkie wyzwanie pod hasłem „Robimy zdrowe kanapki” – same miały przygotować dla siebie kanapki na śniadanie. Po starannym umyciu rączek, założeniu czapek, wszyscy razem zabrali się do pracy – dzieci nakładały na chleb widelcem wybrane przez siebie produkty: ser, wędlinę, pomidora, ogórka i szczypiorek. Można śmiało powiedzieć, że zadanie wykonały doskonale. Kanapki nie tylko były smaczne, zdrowe ale i pięknie ozdobione. Najlepiej smakują kanapki wykonane własnoręcznie, więc maluchy zjadały z apetytem jedna po drugiej. Dzieci przy robieniu kanapek kształciły odpowiednie nawyki żywieniowe, rozwijały kreatywność, wyobraźnię oraz dbałość o higienę podczas sporządzania posiłków.

IMG_3534 IMG_3535 IMG_3537 IMG_3538 IMG_3539 IMG_3540 IMG_3541 IMG_3543 IMG_3544 IMG_3546 IMG_3547 IMG_3548 IMG_3549 IMG_3550 IMG_3551 IMG_3552 IMG_3553


NAUKA POPRZEZ ZABAWĘ

Pomoce naukowe, gry dydaktyczne, zabawki edukacyjne  o tematyce ekologicznej przedszkolaki otrzymały dzięki realizacji  projektu „Z przyrodą za pan brat” dofinansowanego ze środków Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Poznaniu.
DSCN9893 DSCN9894 DSCN9896 DSCN9899 IMG_3373 IMG_3374 IMG_3378 IMG_3380 IMG_3384 IMG_3385 IMG_3388 IMG_3396 IMG_3397 IMG_3398


JOWISZANIE I SATURNIANIE NA WYCIECZCE W OGRODZIE BOTANICZNYM – 20.10.2016

W ramach realizacja projektu „Z przyrodą za pan brat” przedszkolaki wybrały się do Ogrodu Botanicznego. Mali ekolodzy do plecaka zapakowali najpotrzebniejsze materiały, niezbędne do obserwacji i badania przyrody. Dzieci oglądały ptaki przez lornetkę i obserwowały liście przez szkło powiększające. Pełni wrażeń i wiedzy wrócili do przedszkola.
IMG_3589 IMG_3586 IMG_3583 IMG_3580 IMG_3574 IMG_3572 IMG_3571 IMG_3570 IMG_3569 IMG_3567 IMG_3565 IMG_3564
 


„Z przyrodą za pan brat” – edukacja ekologiczna w Niepublicznym Przedszkolu Galileo w Poznaniu

 Celem głównym realizacji projektu jest wzrost wiedzy i świadomości ekologicznej wśród dzieci w wieku przedszkolnym uczęszczających do przedszkola Galileo w Poznaniu oraz ich rodziców poprzez realizację programu edukacyjnego „Z przyrodą za pan brat” w okresie 1.09 – 31.12.2016 r.

Program edukacyjny pt. „Z przyrodą za pan brat” zostanie zrealizowany w 5 modułach tematycznych:

  1. „Z przyrodą w zgodzie obcuję i wrażliwość swą hartuję”
  2. „Woda wokół nas”
  3. „Ekoludek dba o środowisko”
  4. „Czyste powietrze wokół nas “
  5. “ Zdrowo jemy, zdrowo rośniemy” 

Program edukacyjny pt. „Z przyrodą za pan brat” będzie realizowany dzięki:

  • przystosowaniu sal do prowadzenia zajęć z zakresu edukacji ekologicznej (zakup tablicy multimedialnej, materiałów dydaktycznych: mat edukacyjnych, zabawek, zestawów edukacyjnych, puzzli i gier, plansz edukacyjnych, tablic, plakatów, gier, globusów itp.),
  • utworzeniu kącika małego odkrywcy (urządzenie i wyposażenie laboratorium badawczego),
  • utworzeniu biblioteczki ekologicznej ( zakup książek o tematyce ekologicznej),

 


Zrzut ekranu 2016-09-21 o 20.49.14
www.wfosgw.poznan.pl